Fenomén Karel Čapek

Divadélko pro školy Hradec Králové s představením „Fenomén Karel Čapek“ se nám podařilo objednat na den výročí narození K. Čapka 9. 1. 2019. Herci Tomáš a Václav se dostavili ráno i přes nepřízeň počasí – vichr, sněhové jazyky, ba i zlé jazyky, že z té dálky nepřijedou včas.

            Postupně představili studentům 3. a 4. ročníků životní cestu i tvorbu spisovatele - „vizionáře“, uznávaného českého autora v zahraničí, sedmkrát nominovaného na Nobelovu cenu.

Nejdůležitějšími momenty se však vždy stane humorné předvedení úryvku z děl. Tentokráte z her Loupežník (v duchu commedie dell´arte, která jim „sedí“ nejlépe), Bílá nemoc a společné dílo s bratrem Josefem - Adam stvořitel. Zážitkovou výuku zpestřili i dramatizací z povídky Básník (z našich čítanek), ale i z Dášeňky, tvorby pro děti.

 Herci sice přehrávají, ale diváci vědí, že tak konají s určitým úmyslem (upoutat, zdůraznit, zveličit). Představení je vždy okořeněno aktualizací – např. nadčlověk, syn Adama stvořitele s ním chce zápasit jako Marpo s Rytmusem (uskutečněný boxerský zápas 27. 12. 2018), nebo zapojením diváků do určité role (trojrole táty-mámy-dítěte pro výklad Dášeňce o různých druzích lidí). Studenti kupodivu kladně hodnotí přirozenou drzost herců při komunikaci s nimi. Překvapení, výbuchy smíchu a závěrečný potlesk prozradily jejich spokojenost s tímto druhem výuky.