Záchranářské cvičení na děčínském nádraží

Dne 12.9.2019 se žáci naší školy oboru Provoz a ekonomika dopravy tříd 4Z, 3Z a 3T zúčastnili 20. ročníku cvičení záchranářů Rescue Patrol v Děčíně.

Celá akce se odehrávala v areálu ČD, a.s. v prostoru kolejového depa, kde byly připraveny vozy, ve kterých bylo simulováno cvičení – nehoda vlaku s velkým počtem zraněných. Ještě před samotnou akcí si žáky vzal stranou tým maskérů, kteří jim namaskovali zranění. Na tělech jsme mohli spatřit mnoho zranění od lehčích až po ty vážné, například škrábance, otoky, lehká krvácení. Byla zde i vážná zranění jako třeba zlomená ruka, rozseknutá hlava, zlomený nos apod. Když maskéři měli svojí práci hotovu, převzali si nás organizátoři a řekli nám, jak se máme rozmístit a jak se chovat při různých zraněních a zdravotních potížích. Celá akce začala kolem 11. hodiny a v akci jsme mohli spatřit hasiče, policii, záchranáře, ale i vodící psy, kteří prohledávali trosky vozů, zda v nich není nějaký člověk. Záchranáři si zraněné rozmístili podle své potřeby na lehká a vážná zranění. Těm, kteří měli, vážná zranění se věnovali intenzivně a těm, kteří měli lehká zranění, bylo provedeno základní vyšetření. Pokud vyšetření bylo pořádku, propustili nás a šli se věnovat dalším zraněných.

Akce se zúčastnili jednotky z celé České republiky i sousedé z Německa. Záchranná akce probíhala cca 2 hodiny a pro většinu žáků to byl velký zážitek, ale buďme rádi, že to bylo jen cvičení a že tuto zkušenost nikdy nezažijeme naživo.