Exkurze Praha – Nová scéna Národního divadla a Žižkovská věž

Třída 2B se v pondělí 24.3.2025 vypravila do Prahy za účelem návštěvy několika budov brutalistní architektury. Nejprve jsme absolvovali prohlídku Nové scény Národního divadla s průvodcem a dostali jsme se i do prostor ne běžně přístupných veřejnosti jako např. do kabiny osvětlovačů nebo zvukařů. 

Poté jsme pokračovali na Kampu a na Klárov, kde v Parku Holubička je umístěno asi 7 soch současného umělce Krištofa Kintery zobrazujících pražské stavby období brutalismu. Některé tyto stavby již dnes nestojí, což je na sochách vyjádřeno záměrným narušením nebo rozbořením, poničením stavby. Cestou jsme si všímali i příkladů tvorby Davida Černého na OD Máj, otáčecí hlavy Franze Kafky, miminek u Sovových mlýnů. 

Na závěr jsme se přesunuli na Žižkov, kde jsme výtahem vyjeli do tzv. observatoře  ve výšce 93 metrů,  kde jsme shlédli video o stavbě této monumentální věže a kochali se výhledy na vinohradské a žižkovské vnitrobloky a obecně celou zástavbu Prahy s jednotlivými historickými památkami. 

Lucie Bláhová

Sdílet: